Sorting
Source
Katalog zbiorów
(4)
Form of Work
Książki
(4)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(2)
Publikacje popularnonaukowe
(1)
Status
available
(4)
Branch
Iwkowa - Wypożyczalnia
(4)
Author
Adamczyk Wiesław (1933- )
(1)
Davies Norman (1939- )
(1)
Erlichson Icek (1922-1997)
(1)
Kisielewski Tadeusz A. (1950- )
(1)
Kisielewski Tadeusz A. (1950-2018)
(1)
Ledóchowicz Ewa
(1)
Rok Adam
(1)
Year
2010 - 2019
(4)
Time Period of Creation
2001-
(2)
Country
Poland
(4)
Language
Polish
(4)
Demographic Group
Literatura polska
(1)
Literatura żydowska
(1)
Subject
Katastrofa gibraltarska (1943)
(2)
Sikorski, Władysław (1881-1943)
(2)
Śledztwo i dochodzenie
(2)
Adamczyk, Wiesław (1933- )
(1)
Dzieci
(1)
Egzekucja polskich oficerów w Katyniu
(1)
Erlichson, Icek (1922-1997)
(1)
II wojna światowa (1939-1945)
(1)
Jeńcy wojenni
(1)
Leśniowska, Zofia (1912-1943?)
(1)
Obozy pracy
(1)
Polacy za granicą
(1)
Polityka międzynarodowa
(1)
Sprawa katyńska
(1)
Więźniowie obozów
(1)
Wysiedlanie
(1)
Wysiedlenie
(1)
Żydzi
(1)
Subject: time
1901-2000
(4)
1939-1945
(4)
Subject: place
ZSRR
(3)
Polska
(2)
Wielka Brytania
(2)
Katyń (Rosja)
(1)
Syberia (Rosja)
(1)
Genre/Form
Opracowanie
(1)
Pamiętniki i wspomnienia
(1)
Pamiętniki żydowskie
(1)
Domain
Historia
(1)
4 results Filter
Book
In basket
(Historia)
W opracowaniach dotyczących II wojny światowej często przemilcza się cichą acz brutalną kampanię Związku Radzieckiego wymierzoną przeciwko obywatelom polskim, kampanię, która - jak już obecnie to wiemy - skutkowała zbrodniami wojennymi, do odpowiedzialności za które radziecki, a potem rosyjski rząd przyznał się dopiero niedawno. Ten epizod historii europejskiej, skryty w cieniu Holokaustu, jest często pomijany. Wesley Adamczyk w swoich wspomnieniach udziela głosu setkom tysięcy ofiar sowieckiego barbarzyństwa. Adamczyk był małym chłopcem, kiedy razem z matką i rodzeństwem deportowano go z wygodnego domu w Polsce na Syberię w maju 1940 roku. Jego ojciec, oficer Wojska Polskiego, został wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną i ostatecznie stał się jedną z ofiar rzezi katyńskiej, w ramach której zginęły dziesiątki tysięcy polskich oficerów. Wymuszony rozpad rodziny i deportacja w 1940 roku stanowiły początek dziesięcioletniej odysei, podczas której rodzina Adamczyka trapiona głodem i chorobami doświadczyła życia w skrajnych warunkach bytowych, początkowo w Związku Radzieckim, a potem w Iranie, gdzie matka autora uległa skrajnemu wyczerpaniu po morderczej ucieczce od Sowietów. Adamczykowi udało się przetrwać jakoś wędrówkę z kraju do kraju, życie w obozach dla uchodźców albo domach obcych ludzi i zachować godność wśród wszystkich okropności wojny. Kiedy Bóg odwrócił wzrok to zapis wspomnień z dzieciństwa przeżytego w niewysłowionych okolicznościach, opowieść, która nie tylko rzuca światło na jeden z najmroczniejszych okresów historii Europy, ale jest także opowieścią o utracie niewinności i o walce z rozpaczą, która przeniknęła do serca małego chłopca. I jest to również książka pokazująca, czym był komunizm i jacy byli jego zaprzedani rzecznicy, książka głęboka i szczera, która daje świadectwo doświadczeniom wojennym jednej rodziny i stanowi kronikę epizodów, którym historia do dziś nie oddała sprawiedliwości. [nota wydawcy]
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Iwkowa - Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 94(100)"1939/45"::341.322.5 (1 egz.)
Book
In basket
Gibraltar i Katyń : co kryją archiwa rosyjskie i brytyjskie / Tadeusz A. Kisielewski. - Wydanie 1. (dodruk) - Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2013. - 279 stron, [4] strony tablic : fotografie ; 24 cm.
(Historia)
Dr Tadeusz Kisielewski, autor Zamachu i Zabójców, niezmiernie poczytnych książek poświęconych śmierci gen. Sikorskiego, od opublikowania swej ostatniej pracy dokonał kilku sensacyjnych odkryć. W Gibraltarze i Katyniu ukazuje nowe poszlaki świadczące o uprowadzeniu do Moskwy córki naczelnego wodza i premiera Rzeczypospolitej, prezentuje też rezultaty ekshumacji jego szczątków, diametralnie różniące się od doniesień medialnych. W tej intrygującej książce czytelnik znajdzie również dowody, że gen. Sikorskiemu już w 1940 roku wywiad meldował o zbrodni katyńskiej, co stawia w zupełnie nowym świetle politykę Polski i aliantów zachodnich wobec ZSRR. Autor wskazuje także nieznane dotąd miejsca pochówku kilkuset polskich ofiar smoleńskiego NKWD z 1940 roku i demaskuje sowieckiego agenta uplasowanego w nowosądeckim Gestapo, który na rozkaz Łubianki mordował polskich kurierów... (w bibliotece.pl)
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Iwkowa - Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 94(438).082.5* (1 egz.)
Book
In basket
Smakowanie raju / Icek Erlichson ; przełożył Adam Rok. - Wydanie II poszerzone i uzupełnione(dodruk) - Poznań : Rebis, copyright 2011. - 240 stron ; 23 cm.
(Historia)
Na okładce podtytuł : wspomnienia świadka nieznanej egzekucji w lesie katyńskim.
Smakowanie raju to książka o Związku Sowieckim lat czterdziestych. Jej autor przeszedł piekło więzień i łagrów. Przebywał w Starobielsku, w obozie cywilno-wojskowym w Katyniu, na Kołymie. Uczestniczył w sensacyjnej ucieczce z obozu katyńskiego i był przypadkowym świadkiem egzekucji w lesie katyńskim. Opis tej egzekucji jest ewenementem w literaturze historycznej dotyczącej tego okresu. Erlichson napisał jednak książkę nie tylko o łagrach. Jako inteligentny i bystry obserwator potrafił dostrzec i opisać cały obłęd systemu sowieckiego, w którym zbrodnia i absurd stały się składnikami codziennego życia państwa i jego obywateli".
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Iwkowa - Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 94(438).082.5* (1 egz.)
Book
In basket
(Historia)
Tadeusz A. Kisielewski, autor bestsellerów odsłaniających kulisy zamachu na generała Sikorskiego, bada w tej książce najbardziej tajemniczą część tej tragedii ľ jej pokłosie. Przedstawia los córki generała, rzekomo zaginionej podczas katastrofy w Gibraltarze, a w rzeczywistości przekazanej Sowietom. Podaje, w jakich okolicznościach do tego doszło, gdzie ją najprawdopodobniej uwięziono, opisuje, jak polski wywiad próbował do niej dotrzeć iů temu przeszkodzić. Opierając się na wynikach autopsji ofiar oraz na pewnym dokumencie, dowodzi, że adiutant generała nie zginął w tym samym czasie i tak jak jak pozostali, lecz nieco później ľ zamordowany na lądzie. Kisielewski ponadto pierwszy po Rolfie Hochhucie ujawnia uważaną przez wielu za mityczną relację niemieckiego dramaturga, która jest jeszcze jednym potwierdzeniem, że 4 lipca 1943 r. w Gibraltarze nie doszło do wypadku lotniczego, lecz do zamachu. Wreszcie, przechodząc äze sfery historii na płaszczyznę bieżącej politykiö, opisuje kulisy toczącej się właśnie polsko-brytyjskiej i wewnątrzpolskiej walki o ekshumację tajemniczej osoby pochowanej w Gibraltarze jako Jan Gralewski. Czytelnik znajdzie tu też wiele nieznanych dotąd szczegółów uzupełniających i potwierdzających to, co we wcześniejszych książkach autora na ten temat ľ Zamachu, Zabójcach oraz Gibraltarze i Katyniu ľ było tylko hipotezami. [empik.com]
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Iwkowa - Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 94(438)"1939/45" (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again